Chata U Komorníka
Úvod Ubytování Obsazenost a ceny Fotogalerie Kontakt

Výlety do okolí

Jindřichohradecká úzkokolejka
Unikátní úzkorozchodné vlaky, jejichž historie sahá už do konce 19. století, vás zavezou po dvou tratích do Nové Bystřice nebo do Obrataně. Vlaky mířící do Nové Bystřice vás provezou kouzelnou krajinou České Kanady a speciálně vypravované soupravy tažené parní lokomotivou jsou zejména pro děti opravdovým zážitkem. Cyklisté mohou využít vagony vyhrazené pro přepravu kol a nechat se zavést do srdce České Kanady, kde již v sedle svých kol mohou objevovat kouzlo divoké přírody či malebných jihočeských vesniček.

Hrad Landštejn
Zachovalá zřícenina románského hradu Landštejn z konce 12. století má bohatou historii a představuje jednu z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě. Doporučujeme vystoupat na vyhlídkovou věž, odkud je nádherný výhled na okolní přírodu. V podhradí naleznete restauraci s venkovním posezením a dětským hřištěm. K hradu se dostanete autem, na kole, pěšky i jindřichohradeckou úzkokolejkou.

Keramika Maříž
Nedaleko Slavonic, v zapadlé vesnici Maříž, založil po listopadu 1989 Kryštof Trubáček dílnu originální autorské keramiky. Společně s přáteli, architektem Davidem Vávrou a dalšími osobnostmi z okolí divadla Sklep, tak dali vzniknout uměleckému a později i kulturnímu centru. Originální keramiku charakteristickou sytými veselými barvami můžete zakoupit v místním obchůdku nebo se zde můžete nechat inspirovat a v kreativní dílně si namalovat vlastní hrneček, misku či talířek. Keramika Maříž se rovněž podílí na pořádání Slavonického festivalu filmu a hudby a za zmínku stojí i přilehlá restaurace s domácí kuchyní a výborným jablkovým závinem.

Rozhledna U Jakuba
Rozhlednu U Jakuba najdete v srdci České Kanady poblíž obce Valtínov (trasa Jindřichův Hradec - Dačice) na vrcholu zvaném Havlova hora v nadmořské výšce 680 m. n. m. Tato unikátní stavba z lepených modřínových profilů připomíná svým ojedinělým tvarem tužku. Její celková výška je 40,7 metrů. Na její vrchol vystoupáte po 180 schodech točitého schodiště. V betonovém základu rozhledny je umístěno turistické centrum a občerstvení. V roce 2016 bylo u rozhledny vybudováno rozlehlé přírodní dětské hřiště, neboli zábavně naučný lesopark U Jakuba. Děti zde najdou přírodní bludiště, podzemní chodbu, prolézačky, lanovku a další zábavné atrakce v přírodním stylu.

ZOOpark Na Hrádečku
Soukromá zoologická zahrada s rozlohou 10 ha a 80 druhy zvířat se nachází nedaleko Jindřichova Hradce mezi obcemi Dolní Pěna a Horní Pěna. Naleznete zde různé druhy opic, lemury, pumy, lvy, velbloudy, lamy, klokany, osly, pštrosy, nosály, mývaly, dikobrazy, varany, krokodýly, papoušky a další. Zcela jistě oceníte rodinnou atmosféru a komentované prohlídky s krmením, při kterých se dozvíte mnoho zajímavých informací z říše zvířat.

Bizoní farma Rožnov
Bizoní farma Rožnov se nachází na značené cyklotrase mezi zříceninou hradu Landštejn a vesnicí Matějovec. Uprostřed lesů se vám otevře obrovská pastvina s pasoucím se stádem bizonů, jejíž zázemí tvoří zrekonstruovaný statek s restaurací, kde se podávají speciality z bizoního masa. Děti si zde vyhrají na prostorném dětském hřišti nebo se zabaví krmením drobného domácího zvířectva.

Lanové centrum Staré město pod Landštejnem
Jeho jedinečná poloha v panenské přírodě České Kanady slibuje nevšední sportovní zážitek. Pro návštěvníky je připraveno 21 vysokých lanových překážek. Pro děti od 5 do 10 let jsou určeny nízké lanové překážky, které kopírují vysoké překážky z lanového parku tak, aby byly pro děti co nejzajímavější. Dále si můžete vyzkoušet lukostřelbu a aquazorbing. Lektoři lanových aktivit jsou certifikovaní MŠMT ČR.

Město Slavonice
Slavonice představují klenot mezi renesančními městy. V roce 1961 byly vyhlášeny městskou památkovou rezervací a díky své jedinečnosti nyní usilují o zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2017 se staly historickým městem roku.

Zámek Český Rudolec
Zámku se také říká Malá Hluboká, protože svým vzhledem nápadně připomíná jeho slavnější originál zámek Hluboká nad Vltavou. Osud ale k němu nebyl nakloněn. Za socialistické éry byl využíván jako kanceláře státního statku, jako ubytovna zaměstnanců zemědělského družstva a přilehlé budovy jako kravín. Zub času dokonal své a od 90. let zámek chátral úplně. V posledních letech se této nemovité kulturní památce díky finanční podpoře pomalu navrací její původní lesk. Naproti zámku se nachází zájezdní hostinec, kde se můžete odměnit vydatným obědem a dobrým pivem, které si tu sami vaří a je vyhlášené široko daleko.

Telč
Historické jádro Telče, Vnitřní Město, patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na Moravě a v roce 1992 bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na památkové hodnotě města se podílí i předměstí Staré Město, jehož historická část (okolí kostela Matky Boží) je městskou památkovou zónou. Dominantou a také nejvýznamnější architektonickou památkou města je renesanční telčský zámek. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní interiéry.

Železniční zastávka Kaproun
Leží uprostřed lesů České Kanady nedaleko vesnice Kaproun a je jednou ze zastávek jindřichohradecké úzkokolejky směr Jindřichův Hradec - Nová Bystřice. Na první pohled není zastávka ničím zvláštní, ale na druhý pohled objevíte romantické kouzlo této prosté železniční stanice provoněné vůní lesa. Je vyhledávaným cílem příznivců fiktivního všeuměla a vynálezce Járy Cimrmana, který tu byl údajně nedobrovolně vysazen z vlaku, jelikož cestoval bez platné jízdenky. A vysazen tu byl způsobem, který ztvárňuje legendární památník Járy Cimrmana umístěný hned vedle dřevěné zastávky.


Cyklotoulky

Trasy pro rodiny s dětmi

1. Jindřichův Hradec - Hůrky - Blato - Landštejn - Bizoní farma Rožnov - Klenová - Senotín - Jindřichův Hradec (délka trasy 10 km)
2. Jindřichův Hradec - Senotín - Klenová - Bizoní farma Rožnov - Terezín - Nový Svět - Rozhledna U Jakuba - Ďáblova prdel - Zvůle - Lomy u Kunžaku - Jindřichův Hradec (délka trasy 28 km)
3. Jindřichův Hradec - Děbolín - Rozhledna Rýdův kopec - sv. Barbora - Holenský rybník - Roseč - Buk - Jindřichův Hradec (délka trasy 20 km)

Trasy pro zdatné cyklisty

Jindřichův Hradec - Horní Pěna - Malíkov nad Nežárkou - Nová Ves - Lesní hotel Peršlák - Nová Bystřice - Klášter - Klášter II - Landštejn - Kaproun - Kunějov - Kačlehy - Hrutkov - Otín - Jindřichův Hradec
________________________________________
Jindřichův Hradec - Děbolín - Rozhledna Rýdův kopec - sv. Barbora - Holenský rybník - penzion Pecák - Karštejn - Metel - Val - Klec - Kolence - Novosedly nad Nežárkou - Jemčina - Hatín - Buk - Jindřichův Hradec
________________________________________
Jindřichův Hradec - Jindřiš - Rodvínov - Matějovec - Jarošov nad Nežárkou - Bednárec - Bednáreček - Popelín - Žirovnice - Kamenice nad Lipou - Včelnička - Rosička - Deštná - Červená Lhota - Pluhův Žďár - Studnice - Jindřichův Hradec

Při nepřízni počasí
Špatné počasí nemusí nutně znamenat vaši špatnou náladu. Pojďte si ji s námi vylepšit.

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec
Skutečnou perlou města je Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, který je třetím největším památkovým komplexem v České republice. S přiléhajícím městem se spojuje v harmonický celek, jehož historický ráz a jedinečné stavební a umělecké památky tvoří městskou památkovou rezervaci. Pro návštěvníky jsou připraveny tři prohlídkové trasy s průvodcem nebo se můžete sami vydat na prohlídku Černé věže (hladomorny), odkud je krásný výhled na celé město.

Muzeum Jindřichohradecka
Muzeum sídlí v renesanční budově bývalého jezuitského semináře a od zámku je vzdálené přibližně 200 metrů. Muzeum vzniklo již v roce 1882 a patří tak k nejstarším regionálním muzeím v Čechách. Za dobu své existence vytvořilo bohatý sbírkový fond mezi který patří například významné archeologické nálezy, vzácné kolekce gotických plastik, doklady cechovní a řemeslné výroby, expozice měšťanské a lidové kultury, expozice terčových zbraní a městského ostrostřeleckého sboru s nevšední kolekcí ručně malovaných terčů. Svou výstavní síň zde má i nejvýznamnější česká operní pěvkyně světového formátu Ema Destinová. A závěrem nemůžeme opomenout ani slavné Krýzovy jesličky, které jsou největším lidovým mechanickým betlémem na světě zapsaným v Guinnessově knize rekordů a které zejména o Vánocích pravidelně rozzáří tisíce dětských očí v němém úžasu z pohyblivých ručně vyřezávaných postaviček.

Muzeum veteránů Nová Bystřice
Muzeum veteránů je prvním a největším muzeem amerických předválečných automobilů v Čechách. Zavítáte do dob, kdy automobily dělaly první krůčky, do časů hojnosti a ohromných karosérií zdobených chromovými detaily. Kromě expozice můžete navštívit kino, kavárnu, čítárnu a pro děti je připraven dětský koutek. Parkovat můžete přímo v areálu muzea.

Státní zámek Dačice
Za návštěvu stojí jak interiér zámku, tak celoročně přístupný zámecký park o rozloze 10 ha. Reprezentuje zahradní architekturu venkovského šlechtického sídla a najdete tu rybník s ostrůvkem, mnoho vzácných stromů, keřů a bylin a také broukoviště, které je součástí naučné stezky vinoucí se parkem. V parku se také nachází hřiště pro malé děti a letní amfiteátr, kde se v létě koná řada úspěšných kulturních akcí.

Zámek Kamenice nad Lipou
Dominantou města je renesanční zámek přestavěný roku 1583 z původního hradu. Kolem zámku se nachází anglický park se starou lípou, podle které město dostalo přídomek ke svému názvu. Její stáří je odhadováno na 800 let. Od roku 2006 se na zámku v době letních prázdnin koná týdenní festival hraček z přírodního materiálu nazývaný Hračkobraní. V Kamenici můžete také navštívit znovuoživený zámecký pivovar nebo pohádkovou říši skřítka Fábuly. Do Kamenice nad Lipou se dostanete nejen autem, ale i jindřichohradeckou úzkokolejkou směr Obrataň.


Gastrovýlety
Honí vás mlsná? Zažeňte hlad a uhaste žízeň třeba v těchto gurmánských oázách.

Restaurace Udírna
Jak již název napovídá, z této restaurace se vrátíte řádně vyuzeni. Restaurace se nachází v Jindřichově Hradci v Kostelní ulici a nabízí speciality z hovězího a vepřového masa, zvěřiny a ryb připravené na otevřeném ohni přímo před zraky hostů. Restaurace se profiluje jako zážitková kuchyně, která sází na jednoduché menu, vždy ale založené na prvotřídních surovinách a čerstvých bylinkách.

Restaurace Černej pták
Nachází se v Jindřichově Hradci ve Štítného ulici. Restaurace je vklíněná do úzké uličky vzniklé mezi sousedními domy a přístupový chodníček vás vždy přivítá vkusnými sezónními přírodními dekoracemi.V zadní části se nachází i malý dvorek s venkovním posezením.

Bistrot de Papa
Manželé Eva a Rémi Decroixovi otevřeli u nich doma v bývalém obýváku vyhlášené francouzské bistro, do kterého přijíždějí lidé z Prahy, Brna a širokého okolí. Bistro se rozrostlo v malou restauraci a nachází se v malé vsi Horní Dubenky, která je vzdálená 7 km od města Počátky (trasa Jindřichův Hradec - Jihlava). V menu nechybí šneci ani cibulačka, naopak guláš zde nikdy nenajdete. Doporučujeme předem provést rezervaci, protože zejména o víkendu mají plno.

Bistro a kavárna Střapatá Bohunka
Najdete ji v Jindřichově Hradci na dolním náměstí v jednom z nejstarších a nejkrásnějších domů zvaném Langrův dům. Vstup do kavárny je zasazen do malebného podloubí a interiér na vás dýchne atmosférou časů našich babiček. Můžete zde posnídat, poobědvat nebo jen tak posedět u výborné kávy a domácích sladkých i slaných dobrot vyráběných přímo v bistru. V létě vás navíc přivítá venkovní předzahrádka, odkud se můžete při pití kávy kochat krásou celého renesančního náměstí.

Bistro a kavárna Restro
Bistro je položeno trochu stranou od historického jádra Jindřichova Hradce v Nádražní ulici, to mu ale neubírá na jeho kouzlu. První, co vás zaujme je interiér kavárny. Připadáte si, jako byste právě vstoupili do vkusně zařízeného a příjemně barevně doladěného obývacího pokoje. Můžete se tu naobědvat nebo si pochutnat na domácí limonádě, výborné kávě a domácích dezertech. Třešničkou na dortu je vždy ochotná a usměvavá obsluha.

 


© 2019